پرش به محتوا

دستگاه تزریق پریفرم پت PET

فرآیند قالب گیری با دستگاه تزریق پریفرم پت PET یکی از فناوری های بسیار مهم برای پردازش پلاستیک است. در این مقاله به طور سیستماتیک پردازش PET توسط دستگاه تزریق پریفرم پت PET را معرفی می کند. این محتوا شامل ویژگی های PET، ویژگی ها، فرآیند قالب گیری تزریقی، ماشین های تزریق پریفرم پت ، شرایط فرآیند، روش های پردازش و غیره است و به کارخانه های تولید PET کمک می کند تا دانش مفیدی را در چند دقیقه به دست آورند.

دستگاه تزریق پریفرم پت PET

آیا از فرآیند قالب گیری با دستگاه تزریق پریفرم پت PET اطلاع دارید؟

فرآیند قالب گیری با دستگاه تزریق پلاستیک یکی از فناوری های بسیار مهم برای پردازش پلاستیک و پریفرم بطری های پلاستیکی PET است، اکثر کارخانه های بسته بندی پلاستیکی فرآیند تولید با دستگاه پلاستیک بادی را اتخاذ می کنند، اما فرآیند قالب گیری با دستگاه تزریق پریفرم پت دارای مزایای پردازش منحصر به فرد است. برای قالب گیری تزریقی، پرسنل فنی باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرند.

 

معرفی پلاستیک PET

نام شیمیایی PET پلی ترفتالات الکل استر است که به عنوان پلی استر نیز شناخته می شود. در حال حاضر، بیشترین استفاده توسط مشتریان GF-PET است که عمدتاً برای تولید پریفرم بطری است.

 

خاصیت رئولوژیکی PET در حالت ذوب بهتر است و تأثیر فشار بر ویسکوزیته بیشتر از دما است. بنابراین، خاصیت جریان مواد ذوب شده عمدتاً از فشار تغییر می کند.

پریفرم پت

ویژگی های پت مورد استفاده در دستگاه تزریق پریفرم پت PET

 

دمای تبدیل PET حدود 165 ℃ و محدوده دمایی مواد 120 ~ 220 ℃ است. PET در دمای بالا دارای رطوبت سنجی قوی است. برای مواد PET تقویت شده با الیاف شیشه، تغییر شکل خمشی در دمای بالا بسیار آسان است.

کریستالی بودن مواد را می توان با افزودن یک عامل تقویت کننده کریستالی بهبود بخشید. محصولات شفاف ساخته شده با PET دارای براقیت و دمای اعوجاج حرارتی هستند. افزودنی های ویژه ای مانند میکا را می توان به PET اضافه کرد تا تغییر شکل خمشی به حداقل برسد. در صورت استفاده از دمای قالب پایین تر، محصولات شفاف را می توان با استفاده از مواد PET غیر پر شده به دست آورد.

 

فرآیند قالب گیری با دستگاه تزریق پریفرم پت PET

دستگاه تزریق پریفرم پت عمدتاً برای قالب گیری PET استفاده می شود. برای جلوگیری از سایش پس از استفاده طولانی مدت، مارپیچ معمولاً باید از جنس تقویت شده باشد. طول سوراخ نازل دستگاه تزریق باید تا حد امکان کوتاه باشد و قطر دستگاه تزریق باید تا حدود 3 میلی متر کنترل شود.

ماشین تزریق پریفرم پت

نقطه ذوب PET تقویت شده تا 260 ℃ است. برای جلوگیری از گرفتگی نازل باید یک هیتر با قدرت بالاتر نصب شود. علاوه بر این، نوک سوراخ نازل بهتر است به عنوان یک مخروط معکوس پردازش شود، به طوری که مواد مذاب در کانال جریان و نازل را بتوان به راحتی قطع کرد.

دستگاه تزریق پریفرم پت PET

PET را می توان به طور کلی توسط دستگاه تزریق پریفرم پت قالب گیری کرد.

بهتر است یک مارپیچ تقویت شده انتخاب کنید که دارای سختی سطحی و مقاومت در برابر سایش باشد با نسبت طول به قطر  L/D = (15~20):1 و فشرده سازی در حدود3:1

مواد خیلی زیاد برای مدت طولانی در هاپر می مانند، گرمای بیش از حد می تواند باعث تخریب شود و بر عملکرد محصولات تأثیر بگذارد. نسبت تراکم برای تولید گرمای کمتر، پلاستیک سازی آسان و عملکرد ضعیف بسیار کوچک است. از طرفی شکستگی الیاف شیشه بیشتر می شود و خواص مکانیکی الیاف کاهش می یابد. هنگامی که PET تقویت شده با الیاف شیشه تقویت می شود، دیواره داخلی هاپر به شدت ساییده می شود و باید بشکه از مواد مقاوم در برابر سایش ساخته شود یا با مواد مقاوم در برابر سایش اندود شده باشد.

از آنجایی که نازل کوتاه است، دیواره داخلی نیاز به پرداخت دارد و دیافراگم تا حد امکان بزرگ است. نازل نوع سوپاپ هیدرولیک خوب است. نازل باید دارای حفظ حرارت و کنترل دما باشد تا اطمینان حاصل شود که نازل یخ زده و مسدود نمی شود. اما دمای نازل خیلی بالا نیست، در غیر این صورت باعث ترشح مواد می شود. قبل از شروع قالب گیری باید از مواد PP کم فشار استفاده شود و بشکه تمیز شود.

قالب دستگاه تزریق پریفرم پت

شرایط اصلی قالب گیری با دستگاه تزریق پریفرم پت

 

1، دمای هاپر. محدوده دمای تشکیل PET کم است و دما به طور مستقیم بر عملکرد محصول تأثیر می گذارد. اگر دما خیلی کم باشد، ساخت قطعات پلاستیکی سخت می شود و باعث فرورفتگی و وجود نقص در تولید می شود. در مقابل، درجه حرارت بیش از حد بالا ، باعث نشت، ترشح مواد از نازل، تغییر رنگ عمیق، کاهش قدرت مکانیکی، حتی باعث تخریب می شود. معمولاً دمای هاپر در 240 ~ 280 ℃ کنترل می شود و دمای هاپر PET تقویت شده با الیاف شیشه 250 ~ 290 ℃ است. دمای نازل ها نباید از 300 ℃ تجاوز کند و دمای نازل ها به طور کلی کمتر از دمای هاپر است.

 

2، دمای قالب. دمای قالب بر سرعت خنک شدن و بلورینگی مذاب تأثیر مستقیم دارد و کریستالیته آن متفاوت است و خواص قطعات پلاستیکی متفاوت است. معمولاً دمای قالب در 100 ~ 140 درجه سانتیگراد کنترل می شود. هنگامی که قطعات پلاستیکی با دیواره نازک تشکیل می شوند، اهمیت آن کم است ولی هنگامی که قطعات پلاستیکی دیوار ضخیم تشکیل می شوند، توصیه می شود دما بیشتر کنترل شود.

 

3.فشار تزریق. سیالیت مذاب های PET خوب است و به راحتی تشکیل می شود. معمولاً از فشار متوسط استفاده می شود، فشار 80 ~ 140MPa است و فشار تزریق PET تقویت شده با الیاف شیشه 90 ~ 150MPa است. برای تعیین فشار تزریق باید ویسکوزیته PET، نوع و مقدار پرکننده، محل و اندازه دهانه، شکل و اندازه قطعه پلاستیکی، دمای قالب، نوع دستگاه تزریق پریفرم پت و غیره در نظر گرفته شود.

تزریق پریفرم پت PET

در مورد تولید محصولات پلاستیک PET چقدر می دانید؟

  1، پلاستیک پت

از آنجایی که ماکرومولکول PET حاوی پایه لیپیدی است و آب دوستی خاصی دارد، گلوله ها به آب در دمای بالا حساس هستند. هنگامی که میزان رطوبت از حد مجاز فراتر رود، وزن مولکولی PET کاهش می یابد و محصولات رنگی و ترد می شوند. در این مورد، مواد باید قبل از پردازش خشک شوند. دمای خشک شدن 150، 4 ساعت، که به طور کلی 170، 3-4 ساعت است. روش تخلیه هوا برای آزمایش اینکه آیا مواد کاملاً خشک هستند یا خیر استفاده می شود.

2.انتخاب دستگاه تزریق پریفرم پت PET

به دلیل زمان پردازش کوتاه پس از نقطه ذوب و نقطه ذوب بالا، انتخاب سیستم تزریق با قسمت کنترل دما بیشتر و خود گرمایش کمتر هنگام پلاستیک سازی ضروری است. وزن واقعی محصول نمی تواند کمتر از 2/3 گرم باشد. حجم تزریق دستگاه بر اساس این الزامات، در سال‌های اخیر شرکت پارس مجموعه‌ای از سیستم‌های پلاستیک‌سازی ویژه PET را در اندازه کوچک و متوسط توسعه داده است. نیروی گیره با بیش از 6300 تن بر متر مربع انتخاب می شود.

3.طراحی قالب و نازل دستگاه تزریق پریفرم پت PET

پریفرم بطری PET معمولاً توسط قالب هات رانر قالب گیری می شود. عایق بین قالب و دستگاه تزریق پت PET به بهترین وجه با ضخامت 12 میلی متر عایق بندی می شود و صفحه عایق حرارتی فشار بالا را تحمل می کند. خروجی باید برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد یا تکه تکه شدن کافی باشد، اما عمق درگاه معمولاً بیش از 0.03 میلی متر نیست، در غیر این صورت به تولید ضایعات منجر می شود.

4.دمای ذوب

می توان آن را با روش جهش هوا اندازه گیری کرد. در 270-295 ℃، سطح بهبود GF-PET را می توان روی 290-315 ℃ تنظیم کرد.

5.سرعت تزریق دستگاه تزریق پریفرم پت PET

سرعت تزریق عمومی سریع است که از انجماد اولیه تزریق جلوگیری می کند. اما تزریق خیلی سریع، نرخ برش مواد را بالا برده و شکننده می کند. تزریق معمولا در 4 ثانیه کامل می شود.

ماشین تزریق پریفرم پت

6.فشار برگشتی

هر چه پایین تر بهتر، معمولاً بیش از 100 بار نیست و معمولا استفاده نمی شود.

7.زمان قالب گیری

از زمان قالب گیری بیش از حد طولانی برای جلوگیری از کاهش وزن مولکولی استفاده نکنید. سعی کنید از دمای بالای 300 درجه سانتیگراد جلوگیری کنید.

8.اقدامات احتیاطی

اگر کنترل دمای قالب خوب نباشد یا کنترل دمای مواد مناسب نباشد، تولید محصولات “سفید و مات”  اتفاق می افتد. دمای قالب باید کم و یکنواخت باشد، سرعت خنک کننده سریع باشد، در نتیجه کریستالیزاسیون کمتر است و محصول شفاف است.

 

خرید دستگاه تزریق پریفرم پت

قیمت دستگاه تزریق پلاستیک پریفرم پت با توجه به ویژگی ها و آپشن ها می تواند بسیار متنوع باشد. به طور مثال سرعت تولید و نرخ تولید روزانه محصول از جمله عوامل تاثیر گذار در قیمت دستگاه تزریق پت می باشد. جهت اطلاع از قیمت ها و کسب راهنمایی و مشاوره  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

18 دیدگاه دربارهٔ «دستگاه تزریق پریفرم پت PET»

  1. درود شرکت ما در زمینه تولید پریفرم فعالیت دارد دستگاه 400 تن نیاز داریم راهنمایی فرمایید؟

  2. احترما ماشین مخصوص تولید قطعات پزشکی دارویی نیاز داریم از قبیل سرنگ نوع ماشین و کاتالوگ

    1. درود بر شما ، برای اخذ مشاوره و کارشناسی دقیق با همکاران ما در واتساپ به شماره 09336768109 در ارتباط باشید. کاتالوگ دستگاه ها برای شما ارسال خواهد شد. با سپاس

    1. درود بر شما لطفا به شماره ۰۹۳۳۶۷۶۸۱۰۹ در واتساپ پیام دهید و یا با شماره های ثابت دفتر تماس بگیرید کارشناسان ما راهنماییتون می کنند.

    1. درود بر شما لطفا به شماره ۰۹۳۳۶۷۶۸۱۰۹ در واتساپ پیام دهید و یا با شماره های ثابت دفتر تماس بگیرید کارشناسان ما راهنماییتون می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *